Immunity – Special Kid

Immunity – Special Kid

Fëmijët janë 2 herë më të rrezikuar se të rriturit nga sëmundjet gjatë dimrit, me 5-7 ftohje dhe grip çdo vit.

Arsyeja kryesore është se ata nuk kanë njohuri për të shmangur përhapjen e viruseve dhe fërkojnë supet me fëmijët e tjerë të sëmurë pa marrë masa paraprake. Pastaj gjatë viteve të para të jetës së tyre, sistemi i tyre imunitar është ende në zhvillim, prandaj ata janë gjithashtu më të ndjeshëm ndaj komplikimeve nga ftohja ose gripi.

Për të parandaluar këto komplikime të përsëritura, është e nevojshme të forcohet sistemi imunitar i fëmijëve.

 • Stimulon sistemin imunitar
 • Kundër lodhjes
 • Energji dhe vitalitet
 • Shije banane
SKU: 1443.
Category: .

SI TË PËRDORET

Para moshës 5 vjeçare: merrni 5 ml (një lugë çaji) në ditë, në mëngjes.

Pas moshës 5 vjeçare: merrni 10 ml (përafërsisht një lugë gjelle) në ditë, në mëngjes.

Tundeni mirë para përdorimit.
Mund të merret ashtu siç është apo i holluar në ujë apo ndonjë lëng tjetër.

KUJDES GJATË PËRDORIMIT

Mos e tejkaloni dozën e rekomanduar ditore.
Mbajeni larg fëmijëve të vegjël.
Të përdoret paralelisht me një dietë të balancuar ushqimore dhe një mënyrë të shëndetshme jetese.
Mbajeni larg dritës, lagështisë apo temperaturës së lartë.

PAKETIMI

Shishe: 125 ml.

SHËNIME

Pa gluten.
Ky produkt është testuar dhe kontrolluar për të siguruar kualitet dhe siguri.
Ky produkt nuk është ilaç por është një suplement ushqimor me sheqer, ëmbëlsues, mjalt, polen, qumësht blete dhe propolis.
Për shkak të natyrshmërisë së shurupeve dhe mungesës së ngjyruesit, ngjyra dhe aspekti i lëngut mund të dallojë.
Prodhim Francez.

PËRMBAJTJA

Për 1 një dozë 10ml
Mjalt 800 mg
Ekstrakti i polenit të glicerinës 500 mg
Qumështi i bletës 100 mg
Ekstrakti i propolisit 50 mg

 

Infromata shtesë:

STUDIME SHKENCORE DHE KËRKIM BIBLIOGRAFIK MBI PËRBËRËSIT KRYESOR

Qumështi i bletës

Qumështi i bletës është një produkt nga bletët punëtore të cilat ushqejnë të gjitha larvat e kolonive të larvave gjatë ditëve të para të jetës së tyre, si dhe ushqejnë mbretëreshat për gjithë jetën.

Qumështi i bletës është një substancë qumështore dhe xhelatinoze dhe një përbërje xhelatinoze e elementeve kryesore, siç janë karbohidratet, proteinat, lipidet, vitaminat, mineralet dhe elementet gjurmë. Ky është një koncentrat shumë i pasur ushqyes, duke përfshirë disa veti që i atribuohen:

 • Aktiviteti antioksidant që redukton oksiduesin e stresit dhe në këtë mënyrë redukton peroksidimin e lipideve që janë përgjegjës për dëmtimin e indeve për shkak të formimit të radikaleve të lira.
 • Sasia e acetilkolinës (neurotransmetues) që gjendet në qumështin e bletës ndihmon në reduktimin e ankthit dhe ribalancimin e energjisë së shpenzuar.
 • Përmbajtja e madhe e vitaminave të grupit B që gjenden në qumështin e bletës ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit të energjisë dhe imunitetit.

Mjalti

Mjalti përdoret në ushqim dhe mjekësi nga të gjitha brezat dhe qytetërimet, për disa arsye:

 • Mjalti ndihmon rritjen normale të fëmijëve duke përmirësuar mbajtjen e kalciumit. Kalciumi është thelbësor për rritjen dhe mirëmbajtjen e eshtrave dhe dhëmbëve dhe gjithashtu luan një rol në funksionimin e duhur të sistemit nervor.
 • Roli i tij antibakterial kontribuon në mirëqenien orale-dentare.
 • Vetitë e tij antioksidante lejojnë trupin të luftojë kundër radikalëve të lirë përgjegjës për çrregullimet metabolike.
 • Mjalti është treguar se ka një veprim anti-mikrobik kundër baktereve të tipit gram + ose gram -.

Propolis

Propolisi prodhohet nga bletët nga sythat dhe lëvorja e pemëve, për të mbrojtur kosheren nga agresionet e jashtme.

Karakteristikat e propolisit janë të shumta:

 • Paraqet aktivitet antiseptik sidomos në lidhje me bakteret dhe kërpudhat, antioksidant dhe antiinflamatorë, në veçanti, falë pranisë së flavonoideve dhe derivateve të acidit benzoik.
 • Konsiderohet si imuno-stimulant sepse konsumimi i tij rrit ndjeshëm prodhimin e imunoglobulinës G dhe aktivitetin e makrofagëve.
 • Një veprim anti-radikal (derivatet e flavonoideve dhe acidit benzoik)
 • Një veprim i dobishëm në procesin e shërimit (vitamina, aminoacide dhe elementë gjurmë).

Studimet kanë treguar gjithashtu efektivitetin e tij në uljen e ashpërsisë dhe shpeshtësisë së infeksioneve të rrugëve të sipërme respiratore (ftohje, rinit…).

Poleni

Poleni njihet tradicionalisht për:

 • Vetitë e tij antioksidante falë fenoleve që përmban.
 • Aftësia e tij për të kontribuar në forcimin e sistemit imunitar për shkak të përmbajtjes së flavonoideve.
 • Studimet kanë treguar se poleni i bletës është një shtesë ushqimore e dobishme për shëndetin, sepse rrit përqendrimin e vitaminës C dhe magnezit në timus, zemër dhe muskujt skeletorë. Ata gjithashtu rrisin sasinë e hemoglobinës në gjak.
 • Poleni përmban Kaempferol, të cilët kanë rolin e pakësimit të reaksioneve inflamatore duke përmirësuar qarkullimin e gjakut. Poleni lejon një ulje të grumbullimit të trombociteve përgjegjëse për koagulimin e gjakut. Falë këtij hollimi të gjakut dhe aktivitetit të tij antimikrobik, shërimi dhe rikuperimi pas një dëmtimi përshpejtohet.

Për të shmangur komplikimet që shfaqen gjatë dimrit që lidhen me ndjeshmërinë e fëmijëve ndaj patogjenëve dhe mungesën e masave paraprake të tyre. Është e rëndësishme të forcohet sistemi imunitar i fëmijëve që në moshë shumë të hershme me Imunitetin special të fëmijës, të pasur me produkte nga kosherja.